plastik-hurda-fiyatları

Plastik Hurda Fiyatları ve Çeşitleri

Hurda fiyatları alınacak olan atığın çalışır durumda iken bulunduğu maddeyi konum esas alınarak belirlenmektedir. Söz konusu olan hurdanın cinsine göre ya da çalışabilirlik durumuna ya da dönüştürülebilirlik gibi durumlara göre belirlenmektedir. Plastik hurdalar pet şişe, varil, poşet ve daha birçok çeşit olabilir. Bu gibi plastik hurda fiyatları da geri dönüştürülebilirliğine göre belirlenmektedir. Bu malzemeler geri dönüştürülmek üzere kullanan kişilerden satın alınır ve tekrar plastik sanayiine kazandırılır. Bu tür plastik madde ile yapılan atıklarda ilk olarak  moblen, polipropilen PVC, naylon, mavi ya da kırmızı renk kapak ve polistren olarak sınıflandırma yapılmaktadır. Bu şekilde sınıflandırma yapıldıktan sonra da fiyat belirleme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Plastik maddeden yapılan atık maddeler alınırken alım değeri yani fiyatının artması veya azalması kullanıldığı süreye göre değişiklik göstermektedir. Plastikten üretilen bazı ürünlerde çok fazla kullanım olduğunda geri dönüşüm ile yapılan maddelere de yer verilmektedir yani madde yetersiz kaldığında geri dönüştürülen maddelere başvurulabilir. Bu şekilde çok kullanılan ürünlerde kullanım sıklığı o ürünün fiyatına da etki etmektedir.

Plastik Hurda Çeşitleri 

Plastiklerden bir tanesinin ismi polietilendir ve bu plastik yapının kullanım alanı oldukça geniştir. Diğer bir plastik çeşidi ise polipropilendir ki yine yaygın bir plastiktir ve genelde otomobillerin parçalarında ya da bahçe dizaynlarında kullanılmaktadır. Diğer bir plastik türüne bakacak olursak onun ismi de Poliviniliden klorür şeklinde anılmaktadır ki bunun da kullanım alanı yiyeceklerin paketlenmesi şeklindedir. Polikarbonat ise ateş iletkeni olmamakla ve kendini söndürebilme özelliği ile bilinmektedir. Bu şekilde boruların yapımında vb. alanlar için kullanımı yaygındır. En çok duyduğumuz plastik ise polyesterdir. Kıyafet alırken üzerindeki polyester yazısına çok kez şahit oluyoruz ve bu da kullanım alanının tekstil olduğunu göstermektedir. Bu şekilde plastik çeşitlerine göre de fiyatlandırma yapılabilmektedir. Örneğin polyester özellikle tekstilde çok fazla kullanıldığı için fiyatlandırması diğerlerine göre yüksek olabilmektedir.

Plastik Hurda Fiyatları Değişiklik Gösterebilir!

Plastik maddeden oluşan hurda fiyatları her yeni yılda değişiklik gösterebilir. Çünkü bu fiyatlar belirlenirken alınacak olan plastik hurdanın o yıl içerisinde ne kadar çok kullanıldığına bakılmaktadır. Yani kullanım ihtiyacı artan hurdalar ile diğerleri arasında fark oluşabilmektedir. Hurdaların geri dönüştürülmesi doğal çevre için hayati bir önem taşıyan bir konudur. Plastik hurdaları alan firmalar da bu şekilde plastik ürünlerin doğaya atılıp doğaya zarar vermesini engeller ve plastik ürünlerin biriktirilmesine teşvik etmektedir.

Plastik Hurda Alımı Doğaya İyiliktir!

Hurda olarak sayılan yukarıda da belirttiğimiz plastik maddeler, doğa üzerinde kolaylıkla yok olmamakta ve içeriğindeki kimyasallar ile de çevreye oldukça zarar vermektedirler. Plastikten yapılan Kutular şişeler ve diğer plastik ürünlerin doğa içerisinde kaybolması için yüzyılların geçmesi gerekmektedir. Bundan dolayı o atıkların çevre kirletmemesi için tek tek toplanması gerekir ve sınıflandırılması gerekir. Yalnız ülkemizde değil dünya üzerinde birçok plastik atık çöpe gitmektedir. Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş olan doğal-kaynaklar bu maddelerin yenisini yaparken çok daha fazla tüketilmektedir. Bu şekilde yenisini yapmak yerine eskisini dönüştürmek ile daha az enerji harcanmaktadır. Bu sayede gelecek nesillere daha fazla kaynak bırakılabilir. Özellikle insan nüfusunun artması ile bu nüfusun tamamına plastik üretimi yetiştirmek zorlaşmaktadır ve daha fazla enerji gerektirmektedir. Yenisini oluşturmak yerine eskisini dönüştürmek çok daha mantıklı gelmektedir.

Plastik Hurdaların Toplanma Sebepleri

Plastikler geniş kullanım alanına sahip ve geri dönüştürülmesi, şekil olması kolay olan malzemelerdir. Bu malzemelerin çok işlevli olmasının yanı sıra kullanım süreci de en fazla bir yıla kadardır.  Bu malzemeler doğada yok olmadığı için toplanmalıdır. Kullanımı da yüksek oranda olduğu için geri dönüştürülmelidir. Bu şekilde geri dönüşümlerle hammadde ihtiyacı azalmakta, istihdam sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra sera gazı salınımı yapılması da geri dönüşümü önemli kılan diğer bir etkendir. Geri dönüşüm büyük oranda evlerde başlar. Çünkü plastik kullanımının en yaygın olduğu alanlar evlerimizdir. Evlerdeki plastikler biriktirilip geri dönüşme gönderilirse Geri dönüşüm açısından oldukça yararlı bir girişim olur.

Plastik hurda ithalatı için gerekli belgeleri toplayarak, hurda tesisinizi yasal anlamda toplama alanına dönüştürebilirsiniz.

Plastiklerin Geri Dönüştürülmesinden Oluşturulabilecek Maddeler

Plastiklerden her türlü madde tekrar üretilebilmektedir. Tekstil alanında daha mobilya alanında da birçok madde tekrar geri dönüşüm ile yapılabilmektedir. Tekstil olarak kullanılmış plastiklerden bireyler için yeni iş kıyafetleri ya da günlük kıyafetler üretilebilir. Yalnızca pet şişelerden birçok mobilya bile Üretilebilmektedir. Hatta pet şişelerden yazıcı kartuşları bile elde edilebilmektedir. Bu şekilde dönüşüme teşvik yapılacağı zaman da plastik hurdacılar devreye girmektedir.

Plastik Hurdası Alım Sonrası

Plastik hurdası alımı yapıldıktan sonra biriktirilen odalar tek tek ayrıştırılmaktadır. Bunun ardında ise eritme işlemine başlanmaktadır. Bahsettiğimiz ayrıştırma işlemi kesinlikle teknolojik aletlerle yapılmaktadır. Bu şekilde işlemlerden geçtikten sonra tekrar üretim yapılacak madde için plastiklere gerekli özellikler göz önünde bulundurularak şekil verilmektedir.

Elinizde yer alan plastik hurdaları değerlendirmeyi düşünürseniz, sitemizdeki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Comment on "Plastik Hurda Fiyatları ve Çeşitleri"

Yorum yapın

Haber bültenimize abone ol!

Hurda Toplama Merkezi  ilgili haberleri ve güncellemeleri almak için kaydolun!

    Call Now ButtonAramak İçin Tıklayın