MAKİNE HURDASI ALIMI

Hurdacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan makine hurdaları, sanayi sektöründe, tekstil firmalarında vb. bölgelerde çoğunlukla üretim öznesiyken zamanla kullanım sürelerini doldurarak hurdaya çıkarlar. Çoğunlukla makine hurdaları, iflas etmiş fabrikalardan ya da bozulmuş makine parçalarından oluşur. Böylelikle hurdaya çıkan makineler, geri dönüşüm nesnesi haline gelir. Bu noktada hurdaya çıkan makineler ile piyasadan makine hurdası alımı ve satımı yapan hurdacılar ilgilenir. Hurdacılar, araçları ile adresinize gelerek makine hurdasını alırlar ve hurdanızın ağırlığına ve değerine göre ödemelerini nakit ödeme olarak gerçekleştirirler.

İstanbul hurdacılar, çoğunlukla küçük ve araçla taşınabilir olan hurdalarla ilgilenirken bir sonraki başlıkta işleyeceğimiz makine hurdası alan firmalar fabrika sökümünden ve hurdacılarda biriken makine hurdalarıyla ilgilenirler. Hurdacılar ve makine hurdası alan firmalar için, makine hurdalarının kullanılabilir olanları piyasada daha değerlidir.

Makine Hurdası Alan Firmalar

Maliyeti yüksek araçlar olan makinelerin kullanılmayacak duruma gelerek veya ömrünü tamamladıklarında hurdaya çıkmasıyla makine hurdası alımı yapan firmalar için önemli hale gelirler. Makine hurdası alan firmalar çoğunlukla; kapanan fabrika, iş merkezleri vb. birbirinden farklı sektörlerde kullanılmakta olan makine hurdalarının sökümünü yerinde kendi personeli ile gerçekleştirirler. Firmalar, değerli madenler içeren makine hurdalarının söküm işleminden sonra arındırma işlemlerini gerçekleştirerek makine hurdalarını düzenli geri dönüşüme kazandırırlar. Bu firmalar, hurdalar için ücretsiz keşif yaparak makine hurda fiyatlarını makinelerin ağırlıklarına ve kullanılabilirliklerine göre belirler. Böylelikle makine hurdası alan firmalar ile hurdaya çıkmış olan makinelerin değeri belirlenir ve nakit ödeme ile ödemeyi gerçekleştirilir. Sonuç olarak makine hurdası alan firmalar ile makine hurdaları geri dönüşüme kazandırılmış olur.

Hurda makine ithalatı yapmak için firmaların ilgili kanunlara göre işlem yapması gerekir. Bunun dışında hurda makine satışı yapan her firma hurda makine satışı muhasebe kaydı tutmak zorundadır.

Makine Hurdası Alan Geri Dönüşüm Tesisleri

Makine hurda geri dönüşüm tesisleri, endüstri sektöründe artık hurdaya çıkmış makine ve makine parçası hurdalarını, hurdacılık sektörü için birincil öneme sahip olan geri dönüşüm hizmetini sunar. Bu geri dönüşüm tesisleri, yönetmeliklere uygun hareket etmek zorundadırlar. Yerinde sökümlerle ve piyasadan toplanarak biriktirilen makine hurdaları, makine hurda geri dönüşüm tesislerine gönderilir. Makine hurdaların, hurdaya çıktıktan sonra ekonomik değeri kalmadığı için geri dönüşümde eritme yoluyla geri dönüşüm hizmeti sayesinde farklı formlarda faklı alanların kullanıma hazır hale getirilir. Böylelikle makine hurdaları, geri dönüşüm ile %95 oranında geri dönüştürülmüş olur.

Böylece makine hurdalarının paslanarak hem çevreye ve insana zarar vermesinin önüne geçilmiş hem de milli servetin kaybolması engellenmiş olur. Eskimiş makinelerin en kötü yanı ise fazla yer kaplamaları ve eskidikleri için fazla elektrik tüketmeleridir. Makine hurdalarının geri dönüşüme kazandırılması ile enerji ve alandan da tasarruf sağlanırken doğal kaynaklardan da tasarruf edilmiş olunur ve atık çöp miktarı azaltılır.

Makine Hurdası Çeşitleri

Farklı endüstri faaliyetlerine paralel olarak kullanımı yaygın ve çeşitli olan makinelerin birçok çeşidi vardır. Bu makine hurdalarına bakıldığında her birinin fabrika ya da sanayi sektörü gibi birbirinden farklı sektörlerde kullanılan makineler olduğunu görmekteyiz. Makine hurda çeşitleri genel olarak hurda soğutma grupları, hurda enjeksiyon makinesi, hurda pres, hurda kompresör vb. aklınıza gelebilecek her çeşit makinenin hurdası, makine hurdası olarak çeşitlendirilebilir. Fakat makine hurdasında en değerli parça, motor hurdasıdır. Motor hurdasının içinden çıkan bakır hurdası ikinci el olarak hurdacı sektöründe kendisine yer bulmasından ve değerli olmasından dolayı önemli bir hurda çeşididir. Önemli olan bir diğer makine hurdası ise, kalıp hurdalardır. Kalıp hurdalar, demirlerin eritilerek kullanım amaçlarına göre şekil verilmesinden dolayı önemlidir.

Bunların dışında makine hurdası üzerinde bulunan bazı atıklar vardır. Bu atıklar; yağ, metal, kablo, bakır, alüminyum, çinko, elektronik atık vs. olarak sıralanabilmektedir. Kısaca görüleceği üzere makine hurdaları, geri dönüşüm için oldukça önemli hurdalardır.

Makine Hurda Fiyatları

Makine hurda fiyatları, genel olarak metal borsaları etrafında şekillenmesine rağmen firmalar tarafından piyasa şartlarına göre fiyatlandırılabilirler. Hurda tercihlerine göre alıcı ve satıcı piyasada ticaret yaparlar. Tabi çoğunlukla fiyatlar, makine hurdasının işlevine göre değişmektedir. Örneğin paslanmaz krom hurdası olarak kullanılabilen kazanlar, tanklar ve içinden bakır madeni çıktığı için motorlar daha değerlidir. Fiyat değişikleri, makineden elde edilecek olan maden miktarına, gerektirdiği işçiliğe, ağırlığına ve taşınma mesafesi durumuna göre değişmektedir. Makine hurdalarınızı satacağınız zaman, makine hurdası alan birden fazla firma ile iletişime geçip fiyat öğrenerek uygun bulduğunuz fiyata satabilirsiniz. Fakat maksimum makine hurdası alımı fiyatlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Makine hurdası (genel): 1,45/kg – 1450/ton
 • Enjeksiyon makinesi: 1,45/kg – 1450/ton
 • CNC makinesi: 1,45/kg – 1450/ton
 • Torna makinesi: 1,45/kg – 1450/ton
 • Tekstil makineleri: 1,45/kg – 1450/ton
 • İmalat makineleri: 1,45/kg – 1450/ton
 • İş makineleri: 1,45/kg – 1450/ton
 • Marangoz makineleri: 1,45/kg – 1450/ton
 • Hurda pres makinesi: 1,45/kg – 1450/ton
 • Hurda kompresör: 1,45/kg – 1450/ton
 • Punch makinesi: 1,45/kg – 1450/ton
 • Hurda kırma makinesi: 1,45/kg – 1450/ton

Makine hurdası alımı fiyatları Londra Metal Borsası’na endeksli olarak değişim göstermektedir. Döviz kuruna bağlı olarak değiştiğinden, sabit bir fiyatlandırma yapılmamaktadır. Güncel hurda fiyatları listesinden sektörün piyasası hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Sitemizde yer alan iletişim bilgileri üzerinden bizlerle görüşme sağlayarak, hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Haber bültenimize abone ol!

Hurda Toplama Merkezi  ilgili haberleri ve güncellemeleri almak için kaydolun!

  Call Now ButtonAramak İçin Tıklayın