KABLO HURDA ALIMI YAPILIR

Kablo hurda alımı elektrik ve elektronik gibi alanlarda kullanılan kablolar içlerinde bir ya da birden fazla sayıda iletken maddelerin yer aldığı ve bu sayede enerjiyi taşıyabilen malzemelerdir. Bu doğrultuda gündelik hayatı kolaylaştıran pek çok donanıma enerji temin etmek için sıklıkla kullanılan kablolar. Eskiyerek işlevini tam anlamıyla yerine getiremez bir hale gelebilmektedir. Bu şekilde hurdaya dönüşen kabloların tamamı hesaba katıldığında doğaya milyonlarca metre uzunluklara varabilen. Hurda kabloların bırakıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Nitekim geri dönüşümü yapılabilen atıklar arasında yer alan hurda kablolar bu şekilde kullanılamaz hale getirilmekte. Hatta çoğu zaman çeşitli atık depolama yöntemleri kullanılarak toprak altına gömülmektedir.

Hurda Kablo Özellikleri

Ancak kabloların içerisinde yer alan bakır ya da alüminyum gibi çeşitli iletkenliklerdeki farklı metalik materyaller. Göz önüne alındığında geri dönüşüm açısından bu materyallerin son derece verimli bir biçimde kullanılabileceği açıktır. Nitekim dış cephesi de tipik olarak plastik materyallerle sarılı olan kablolar. Geri dönüşüm sektörü açısından önemli pek çok materyali barındırmaktadır. Buna ek olarak plastik gibi materyallerin doğada kaybolması için yüzyılları aşabilen süreler gerektirdiği düşünüldüğünde, bilinçsiz bir biçimde doğaya bırakılan hurda kabloların çevre ve ekoloji açısından oldukça zararlı olduğu kolaylıkla söylenebilir. Bu doğrultuda artık kullanmadığınız ya da işlevini yitirmiş hurda kabloları çöpe atmak yerine kablo hurda alımı yapan firmalarla anlaşarak elden çıkarmanız hem cüzi de olsa gelir kazanmanıza hem de doğa dostu bir tavır göstermenize yardımcı olacaktır.

Kablo Hurda Alımı Yapan Firmalar

Kablo hurda alımı yapan firmalar, çeşitli niteliğe sahip hurda kabloların ticaretini gerçekleştirmektedir. Bu noktada faaliyet göstermek isteyen pek çok girişimci. Büvenilir bir şekilde ödeme alabileceği firmalarla anlaşma yapmayı tercih etmektedir. Bu noktada Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde hizmet sağlayan Hurda Toplama Merkezi platformu. Bu firmalarla etkileşim kurmanıza fayda sağlayacaktır. Sitemizde yer alan iletişim bilgileri üzerinden bizlerle görüşme sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak aktif olarak sürdürdüğümüz diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

hurda-bakır-kablo-alımı

Kablo Hurda Geri Dönüşümü

Kablo hurdalar genellikle atıl durumdaki elektronik aletlerin dış ve iç donanımlarından açığa çıkmaktadır. Yalıtkan kısım elektrik iletiminin engellemesi adına bakır ya da alüminyum tellerinin kaplandığı plastik alandır. Geri dönüşüm noktasında hurda kabloların yalıtkan ve iletken kısımları ayrıştırılmaktadır. Bu sayede kablolar çeşitli yöntemlerle soyulmaktadır, soyma bakır hurdaları açığa çıkarılmaktadır. Soyulan hurda kabloların elektrik iletimini sağlayan metal kısımları geri dönüşüm değerine sahip olan alanlardır. Yeterli miktarda toplanan hurda bakır ya da alüminyum hurda kabloları, geri dönüşüm yapılan fabrikalara nakliye edilmektedir. Geri dönüşüm fabrikalarına getirilen hurdalara standart metal geri dönüşümü uygulanmaktadır. Ağırlıklı olarak ocaklarda eritilen metaller, çeşitli kimyasal işlemlerin sonucunda hammadde olarak tekrar üretime kazandırılmaktadır. Ülkemiz başta olmak üzere birçok dünya ülkesinde geri dönüşüm işlemleri sayesinde, ekonomik masraf kalemleri minimuma indirgendiğinden sıklıkla tercih edilmektedir. Bu nedenle hurda geri dönüşümü faaliyetleri kurumsal ölçekte teknolojiye entegre bir şekilde gelişim göstermektedir.

Kablo Hurda Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Gündelik kullanım açısından işlevsel durumda olmayan kablolar hurda kablo olarak nitelendirilmektedir. Bu doğrultuda hurda kablolar, bu tür materyallerin geri dönüşümünü sağlayan firmalar tarafından çeşitli işlemlerden geçirilmektedir. Bu doğrultuda öncelikle kabloların radyasyon ölçümlerinin ve kalite kontrollerinin gerçekleştirildiğini söylemek mümkündür.

Hurda Bakır Kablo Alımı

Bu işlemi ise kablonun dış kısmında yer alan plastiğin geri kalan bileşenlerden ayrılması takip eder. Ancak iç kısımdaki bakır ve alüminyum gibi iletken metaliklerin ve varsa plastik ya da kauçuk gibi materyallerin ayrışması için ikinci bir filtreleme işlemi yapılmalıdır. Çapak biçiminde saklanan ve depolanan bakır ve alüminyum gibi iletken materyallerin geri dönüşümü de bu şekilde yapılmaktadır.

Haber bültenimize abone ol!

Hurda Toplama Merkezi  ilgili haberleri ve güncellemeleri almak için kaydolun!

    Call Now ButtonAramak İçin Tıklayın