Hurda Karşılığı Bina Yıkım İşlemleri

Hurda karşılığı bina yıkım işlerini firmamız itina ile yapmaktadır. Ülkemizdeki kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kullanım ömrü dolmuş binalar ve işyerleri hurda karşılığı yıkılabiliyor. Bu yıkımlar daha az maliyetli olduğundan vatandaşlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Yıkılan konutlardan geri dönüştürülebilir malzemeler alınıp tekrar hammadde olarak kullanılıyor ve doğaya kazandırılıyor. Bu durum hem firmalar tarafından hem de yıkımı olan ama yıkıma para vermek istemeyen mal sahipleri tarafından daha ekonomik bir boyut kazanıyor. Enkazdan çıkan belirli değerli maddeler firmalar ve tesisler tarafından sınıflandırılıp ayrılıyor, hammadde olarak geri kazandırılıyor.

Geri dönüşüm sektöründeki işletmeler çoğu konutun yıkımını kolaylıkla sağlayabilse de ne yazık ki durum her konut için aynı olamayabiliyor. Daha büyük ve zorlu yıkım gerektiren apartman gibi konutların yıkımı hem daha riskli hem daha maliyetli oluyor. Daha küçük gecekondu ve benzeri konutlar ise çoğu zaman risksiz maliyetsiz şekilde yıkılabiliyor. Genelde hurda karşılığı bina yıkım yapan firmalar için maliyetsiz kavramının karşılığı enkazdan çıkacak değerli maddelerin alımı ile eşdeğer demektir.

Hurda Karşılığı Bina Yıkım Nasıl Yapılır?

Bina yıkımının nasıl yapıldığı konusu firmalara göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak yıkım sırasında belirli bir plana bağlı kalarak işlemler yapılır. İşinin ehli ekipler yıkım öncesinde karar verirken belirli kriterleri baz alırlar.

 1. Binanın bulunduğu yer, bölge ve çevresi
 2. Bina yapımında kullanılan malzemenin sınıfı
 3. Binanın yıkım aracı ve amacı
 4. Moloz ve diğer enkazların ortadan kaldırılma yöntemi

Firma personelleri bu kriterlere uygun düşünerek bir karar alırlar. Hurda Karşılığı Bina Yıkım kararı alırken her zaman can ve mal ehemmiyeti göz önünde öncelikli olarak bulundurulmalıdır. Bu süreçte titiz çalışılmalı, ortaya çıkacak toz ve duman riski için su ve türevleri hazır bulundurulmalıdır. Risk almamak ve tecrübeye dayalı çalışmak bu konudaki en önemli ikinci maddedir. Çünkü bu durum yasal sorumluluk getireceği gibi, enkazdan çıkacak dönüştürülebilir maddelerin kaybına da yol açabilir.

Bina Yıkımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hurda Karşılığı Bina Yıkım yapılırken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurlar uzman mühendisler, personeller, inşaat personelleri tarafından belirlenir. Bunları sırasıyla açıklamak gerekirse;

 1. Yıkılacak yer önceden incelenir.
 2. Konutun büyüklüğü ölçülür. Yıkım sırasında alınabilecek riskler değerlendirilmelidir.
 3. Yıkıma elverişli olarak değerlendirilen konutlar için bir çalışma başlatılır.
 4. Çalışma sonucunda ne kadar enkaz ve değerli madde çıkacağı tahminleri yapılmalıdır.
 5. Akım bulunduran elektrik ve kablo gibi maddelerin akımı kesilmeli, etraf gerekirse emniyet şeridi ile çevrelenmelidir.
 6. Yıkımın bitişinde yapılan çalışmalara göre belirlenen enkaz kaldırma araçları sahaya getirilip, enkazın kaldırılması ve temizlenme işlemleri yapılmalıdır.
 7. En son olarak gerekli yasal mevzuatlar da göz önünde bulundurularak evraklar imzalanır. Evraklar imzalandığında yıkım resmi olarak bitmiş sayılır.

İstanbul Hurda Karşılığı Bina Yıkımı Yapanlar

Türkiye pazarında geniş bir yer tutan geri dönüşüm, hurda karşılığı bina yıkım sektörü her geçen gün büyümektedir. Yapılan araştırmalara göre binasının yıkılmasını isteyen ya da artık konutu ömrünü tamamlamış hak sahipleri baz alındığında 3 kişiden 2’si hurda karşılığı yıkım tekniğini tercih etmektedir. Bilindiği üzere geniş ağa sahip olan bu sektördeki firmalar ve şirketler ülkemizin her yerinde uzman ekipleriyle birlikte faaliyet göstermektedir. Bu süreçte işinde profesyonelleşmiş bir ekiple çalışmak riskler açısından son derece önem arz eder. İstanbul ve çevresinde iseniz ya da bu çevrelerde yıkılması gereken bir mülkünüz var ise siz de bu yöntemi tercih ederek kendi ekonominize katkı sağlayabilirsiniz. Size en yakın yıkım şirketleri için sitemize göz atabilirsiniz.

İzmir Hurda Karşılığı Bina Yıkımı Yapanlar

Hurda karşılığı bina yıkım işlemleri günümüzde kentsel dönüşüm ile birlikte oldukça revaçta ve gerekli olan işlemlerden bir tanesidir. Bu işlemleri yaparken her işte olduğu gibi bu yıkımlarda da kendi sektörünün ehli insanlar yer almalıdır. Çünkü bu tarz yıkım ve benzeri faaliyetler düzgün planlanmaz ise can ve mal kayıplarına neden olabilirler. Bunun yanı sıra belirli prosedürleri bilmek ve önlemler almak gerekmektedir. Önlemlerde gözden kaçacak en ufak bir detay devlet organlarıyla başınızın sıkıntıya girmesine neden olur. Günümüzde bu riski almak hiç akıllıca değildir. İzmir’de de bu sektörde yer alan uzman kadrosu olan firmalar mevcuttur. Siz de maliyetsiz yıkım yaptıracağım derken risk almak istemezseniz sitemizdeki uzman firmaların iletişim numaralarına ulaşabilirsiniz.

Ankara Hurda Karşılığı Bina Yıkımı Yapanlar

Yıkım enkazlarından çıkan ahşap, tuğla, bakır ve benzeri maddeleri toplamak ve sınıflandırmak oldukça zor bir iştir. Sınıflandırılan bu değerli maddeler geri dönüşüm tesislerinde tekrar hammadde olarak farklı üretimlerde kullanılır. Yani bugün binanızın enkazı olarak karşınıza çıkan bir metal parçası gelecekte bir çamaşır makinesi olarak karşımıza çıkabilir. Hurda karşılığı bina yıkım sırasında şirketlerin ve firmaların yıkım sahiplerinden para talep etmemelerinin nedeni budur. Tabi ki bu durum enkazdan çıkan maddenin değerine, ağırlığına, yoğunluğuna ve nasıl değerlendirilebileceğine göre de farklılık göstermektedir.  Her madde her koşulda değerlendirilemeyebilir. Bu yüzden Ankara ve çevresinde bulunan uzman firmalarımız ve tesislerimiz sayesinde bu işlemden yararlanıp, binanızın ve konutunuzun enkazından çıkabilecek değerli maddeleri öğrenip bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden bizlere erişim sağlayabilirsiniz.

Haber bültenimize abone ol!

Hurda Toplama Merkezi  ilgili haberleri ve güncellemeleri almak için kaydolun!

  Call Now ButtonAramak İçin Tıklayın