ARAÇ HURDASI ALIMI KG 1 TL

Araç hurdası alımı ve satımı, çeşitli sebeplerden ötürü kullanılamayan otomobillerin değerlendirilmesi açısından büyük bir ekonomi doğurmaktadır. Bu kullanım biçimi sayesinde hurdada olan araçlar, içerisindeki kullanılabilecek malzemelerle tekrar değerlendirilerek, kullanıma hazır hale getirilebilmektedir. Buna ek olarak araçların doğrudan demir ya da metal kısımları preslenerek, geri dönüşüm tesislerinde işlenmesi mümkündür.

Araç Hurdası Çeşitleri ve Özellikleri

Öncelikle hurdacılık; eski, kullanılmayan veya kullanmaya müsait durumda olmayan her türlü plastik, metal, demir, elektronik gibi araçların yeniden kullanıma kazandırılması amaçlı oluşan bir sistemdir. Hurda olarak alınabilecek araçları sıralayacak olursak; otomobil, minibüs, kamyon, kamyonet, arazi taşıtları vs. gibi araçlar buna dahildir. Burada aracın hurda olup, alınabilmesi ve yeniden üretime kazandırılması için ise bazı kriterler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Araç kullanılamayacak derecede hasarlanmış olmalıdır. Buna ciddi trafik kazaları, yangın durumu, tahrip edilme veya yüksek oranda pas sebebiyet verebilir.
  • Uzun yıllar kullanılmış ve yaşı oldukça ileri olan araçlar risk grubuna dahil olduğundan hurdaya çıkarılabilir.
  • Ekonomik olmayan, sürekli bakım ve onarıma ihtiyaç duyan araçlar da hurdaya çıkarılabilir.
  • Aracın hurdaya çıkarılabilmesi için herhangi bir borcu olmamalı, üzerinde rehin veya haciz gibi durumlar söz konusu olmamalıdır.

Yukarıda belirtilen şartlara uygun araç sahipleri gerekli işlemleri sağlayarak araçlarını hurdaya çıkarabilmektedir. Şartları sağlayan araç sahiplerinin bunu belgelemesi gerekmektedir.  Hurda araç belgesi ile birlikte noter onaylı işlemler tamamlandıktan sonra tescil belgelerine ‘’Hurdaya çıkarılmıştır’’ ibaresi eklenir. Bu işlemden sonra aracın tekrar trafiğe çıkma şansı bulunmamaktadır. Öyle ki hurda olduğu belgelenen bu araçlar, fonksiyonlarını kaybetmiş anlamına gelmektedir. Trafiğe çıkması büyük aksaklıklar doğurmaya oldukça yatkındır. Bu sebeple hurda belgesine sahip olan araç, ancak bir köşede bekleyebilir ya da satışa sunulabilir. Yapılabilecek en mantıklı ve akla yatkın olan seçenek ise hurda araçların elbette satışa çıkarılmasıdır. Hurda araç alıcıları farklılık göstermektedir. Kimileri sadece aracın belli parçalarını satın alabilirken kimileri tamamını satın alabilmektedir. Hurdaya çıkmış aracı normal koşullardaki bir araca göre satabilmek çok daha zor olduğundan hurdaya çıkmış araçları alan firmalar bu noktada bizlere avantaj sağlamaktadır. Eğer sizin de kenarda köşede bekleyen eski veya arızalı, kullanılmayan araçlarınız var ise bu şekilde değerlendirmek en uygun yöntem olacaktır.

Araç Hurdası Alımı ve Geri Dönüşümü

Hurda araçları hurdaya çıkarılırken aracın tamamı veya parçalarının bir kısmı hurda firmalarına satılabilmektedir. Parçaların durumuna ve malzemesine göre fiyat aralığı değişiklik göstermektedir. Çoğu tüketici ise sadece metal ve demir kısımların hurdaya verilip geri dönüştürülebileceğini düşünmektedir. Oysa ki geri dönüştürülebilen kısımlar azımsanmayacak derecede fazladır. Bir otomobilin neredeyse tamamına yakını yaklaşık %80’i geri dönüşüme kazandırılmaktadır. İşte bu geri dönüşüme kazandırılabilecek araç parçalarının bazılarına bakacak olursak; lastikler, akü, motor yağı, ön cam, hurda metaller, plastik ve paspasların işe yaradığını görmekteyiz.

Araç Hurdası Alımı Avantajları

Hurda alımları yapan firmalarla iletişime geçilerek piyasa değerinde hurda araç satışı sağlanabilmektedir. Hurda alıcıları, hurdaya çıkmış araç parçaların tamamını alarak kendilerine ait bir kazanç oluşturmaktadır. Ekonomiye katkısı olduğu kadar çevre ve üretime de katkısı bulunmaktadır. Yeniden kullanıma hazırlanan bu parçalar tüketim toplumunda kendilerine başka bir şekilde yer bulmaktadır. Daha az işgücü ve daha az malzeme ile üretimde kolaylık sağlanırken tüketicide teşvik oluşturmaktadır.

Böyle bir durumda hurda aracını satan ve hurda aracı alan her iki taraf da bu işlemden memnun olmaktadır. Aynı zamanda üretim faaliyetleri ve geri dönüşüm, kaynak kullanımı dolaylı olarak desteklenmiş olacaktır.  Doğal kaynakların korunması ve devamı için geri dönüşümün önemi oldukça fazladır. Tekrar bakacak olursak çevre kirliliğinin engellenmesi adına da hurda araçları satmak akıllıca bir fikir olacaktır. Çoğu araç kullanıcısı bilgisi dahilinde aracını hurdaya bırakmayı tercih ederken bir kısmı bunun faydasız olduğunu düşünmektedir. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki aracı işlevsiz olarak bekletmektense hurda alıcısına ulaştırmak birçok alanda kullanıcısına, alıcısına ve doğada yaşayan her canlıya katkı sağlamaktadır.  Yine bir başka avantajı ise araç geri dönüşümcüleri, aracını geri dönüşüme kazandırmış ve yeni araç satın almak isteyen müşterilerine daha düşük maliyetli kaliteli otomobil parçaları tedarik edebilmektedir. Ya da sahip olduğu aracını kendi markası yoluyla geri dönüşüme kazandırmak isteyen kullanıcılar için farklı alternatifler sunulmaktadır. Örneğin bu yolla tekrar bir araç satın almak isteyen kullanıcılar teşvik indirimlerinden yahut farklı seçenekler sunulan kampanyalardan yararlanma imkanına erişmiş olacaklardır. Risk içeren bu araçların trafikten çekilmiş olması da diğer sürücüler ve yol güvenliği açısından çok daha ehemmiyetli olmaktadır.

Araç Hurdası Alan Yerler

Çoğu otomobil firmasının her bölgede hurda araçlar için toplama alanları bulunmaktadır. İster bulunduğunuz bölgeden aracı aldırabilir, isterseniz siz kendi imkanlarınız ile aracı toplanması gereken bölgeye ulaştırabilirsiniz. Bu noktada size en yakın, hurdaya çıkmış aracı alan birimi öğrenmek isterseniz, sitemiz içerisinde yer alan arama sekmesinde yaşadığınız şehri, semti ya da bölgeyi yazarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu atık toplama yöntemi ile 2004 model ve daha eski hurda motorlu taşıtlarınızı geri dönüşüme kazandırabilir ve bu yöntemden kar sağlayabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamış olduğu araçlarınızın kabul işlemlerini 09:00-12:00 ve 13:00-16:00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Tekrardan hem ekonomiye yeni bir ivme kazandırabilir hem de kullanılabilir geri dönüşüm kaynaklarına katkıda bulunabilirsiniz.

Haber bültenimize abone ol!

Hurda Toplama Merkezi  ilgili haberleri ve güncellemeleri almak için kaydolun!

    Call Now ButtonAramak İçin Tıklayın