Günlük demir fiyatları nasıl değişim gösterir

Günlük Demir Fiyatları Neye Göre Değişir?

Türkiye’de hurda sektörü git gide popülerleşmektedir. Demir, alım satımı en önemli hurdalardan biridir. Birçok alanda kullanılan demir hurdalar, en yüksek değerli hurdalardandır. Demir hurdanın sabit bir fiyatı bulunmamaktadır. İnternette çok sık aratılan sorulardan biri demir fiyatıdır. Peki günlük demir fiyatları neye göre değişir? Günlük demir fiyatlarını etkileyen etmenlerin açıklandığı bu yazıyı sizler için hazırladık. Demir hurda ve demir fiyatları ile ilgili daha çok bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Demir Nedir?

Kimyasal gösterimi Fe olan demir, yer kabuğunda en çok bulunan metaldir. Dünyada en yaygın dördüncü bulunan metal olan demir, pek çok sektörde faydalı bir ham madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya tarihinde pek çok alanda kullanılmış olan demirin izi, milattan önce 4000 yıllarına kadar dayandırılmaktadır. Demirin ham madde olarak kullanıldığı alanlar arasında:

 • Bilgisayar üretimi
 • İnşaat malzemeleri
 • Otomotiv
 • Gemi sektörü
 • Günlük eşyalar ve daha pek çok eşya bulunmaktadır. 

Demir fiyatları günlük olarak nasıl değişir?

Demir Hurda Nedir?

Hurda sektörü, artık kullanılamaz hale gelmiş maddelerin geri dönüşümünü sağlayarak ham madde üretmektedir. Demir içeren pek çok ürün kullanıcılar tarafından elden çıkarılmaktadır. Kullanıcılar ellerindeki hurdaların satışını yaparak çevre kirliliğinin önüne geçerken bir yandan ekonomiyi canlandırmaktadır.

Demir hurda, hurda sektöründe yer alan en değerli maddelerden biridir. Gerek kullanım alanının çokluğu nedeniyle gerekse yüksek ısıda kolayca şekillenmesi nedeniyle sık sık alım satımı yapılmaktadır. Demir çelik sektörünün Türkiye’de önemi tartışılmaz seviyededir. Bundan dolayı ham madde olarak kullanılan demir gittikçe önem kazanmaktadır. Demir hurda olarak kullanılan pek çok demir çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Saç artığı
 • Hurda demir talaşı
 • İnşaat demiri
 • Şantiye demiri
 • Demir talaşı
 • Tenekeler şeklindedir.

Demir hurdalar, toplanıldıktan sonra geri dönüşüm fabrikalarına götürülmektedir. Ardından fabrikalarda ayrıştırma, öğütme gibi çok çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçen demir, kolayca tekrar dönüştürülür. 

Sizler de elinizdeki demir hurdaları satarak geri dönüşüm sürecine katkı sunabilmek adına bizlerle iletişime geçebilir, demir alımı yapan hurdacılar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Demir Fiyatları

Demir fiyatları neredeyse anlık değişimlere uğramaktadır. Fiyatlarda yaşanan değişimlerin içinde belirli kısa vadeli faktörler bulunmaktadır. Örneğin Fiyatları bulunulan şehre göre farklılık gösteren demir hurdaları, çeşitlerine göre de farklı fiyatlandırılmaktadır. Profil demir, galvaniz sac, lama demir ve benzeri türde hurdalar daha yüksek fiyata alınmaktadır. Teneke kutuları, evlerden çıkan basit demir hurdalar gibi demirler daha düşük fiyatlandırılmaktadır. Ayrıca, mevsim ve hava değişiklikleri de demir fiyatı üzerinde büyük etki yaratmaktadır. Bununla birlikte arz ve talep dengesi değiştikçe değişen demir fiyatları, yaz ve bahar mevsimlerinde artabilmektedir. Kış aylarında ise inşaat sektörünün yavaşlamasının etkisi ile demir talebi ve demir fiyatları düşebilmektedir. Demir fiyatları ile ilgili güncel bilgilere ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilir, bizlere ulaşabilirsiniz. 

Demir Fiyatlarının Değişimi

Fiyatların değişimini etkileyen birkaç etken mevcuttur.  Demir fiyatlarında oluşan günlük değişimin nedenleri birkaç başlıkta ele alınabilmektedir. 

 1. İşçilik

Demir hurdanın türüne göre işçilik gerekliliği değişmektedir. Söküm gerektiren, kimyasal işlemler gerektiren hurda türlerin üzerinde işçilik maliyeti de doğal olarak artmaktadır. İşçilik maliyeti arttıkça demir fiyatı da artmaktadır. 

Ayrıca, işçilik yalnızca geri dönüşüm sürecinde devreye girmemektedir. Demirin taşınması sürecinde pek çok işçilik devreye girmektedir. Götürülecek konuma nakliyesi esnasında işçilik gerektiren demir, taşıma dışında demirin sökülüp götürülmesi gibi ekstra durumlar da ortaya çıkarabilmektedir. 

 1. İthalat Maliyeti

Demir hurdanın yurt içinde yeterli olmadığı durumlarda ithalat gereği doğmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Çin gibi büyük ülkeler demir ithalatında ön sıralarda gelmektedir. İthalat maliyeti arttığında ise demir üreticileri, yerel demir kaynaklarına yönelecektir. Bununla birlikte yerli demir üreticilerine yönelik talebin artmasıyla demir fiyatı da doğrudan artış göstermektedir. Kısaca yurt dışı demir kaynaklarına talep arttıkça maliyetin de artmasıyla; yerli kaynaklara yönelen üreticiler demir fiyatını artırmaktadır. 

 1. Ham Demir Fiyatı

İşlenmemiş demirin fiyatı, hurda demirin fiyatını doğrudan artırmaktadır. Ham metal fiyatı arttıkça, üreticiler başka kaynak aramaktadır. Böylece hurda demire yönelik artan talep, fiyatları etkilemektedir. Artan talep, hurda demir fiyatını artırarak değişime yol açmaktadır.

 1. Yakıt Fiyatları

Yakıt fiyatlarının günlük demir fiyatlarındaki değişimlere etkisi oldukça büyüktür. Bu durumun nedeni ise, yakıtın kullanım alanıdır. Demiri geri dönüştürmek için yüksek bir ısı gerekmektedir. Gerekli ısı miktarı yakıtlar sayesinde oluşturulmaktadır. Kömür, elektrik ve doğal gaz kullanılarak demir eritilebilmekte ve farklı işlemler geçirebilmektedir. Dolayısı ile; yakıt fiyatlarının artışı demirin dönüşüm maliyetini artırmaktadır. Böylece demir fiyatları da artış göstermektedir. 

 1. Arz – Talep Denge Değişimi

İnşaat, gemi yapımı gibi demir kullanılan başlıca sektörlerde yaşanan değişimler, demir fiyatlarını etkilemektedir. Sektörlerde yaşanan değişimlerin yanı sıra, belirli projeler nedeni ile de değişim yaşanmaktadır. Örneğin, bir şehirde yapılacak büyük bir konut projesi, oldukça fazla demir gerektirmektedir. Böyle bir proje sonucunda demire yönelik talep oldukça artmaktadır. Talebin artışı demir fiyatlarına yönelik artışı da beraberinde getirmektedir. 

Yorum yapın

Haber bültenimize abone ol!

Hurda Toplama Merkezi  ilgili haberleri ve güncellemeleri almak için kaydolun!

  Call Now ButtonAramak İçin Tıklayın