hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Fabrika Yıkım Hurdası

Fabrika yıkım hurdası alımı genellikle ömrünü tamamlamış eski fabrikalardan elde edilen hurdalardır. Artık içerisinde ne insan ne de başka bir canlı bulundurmayan bu yapıların yıkımı ve sökümü çevre ve insan sağlığı açısından da oldukça önemlidir.
 
Fabrika söküm ve yıkım alımlarında birçok hurda türü bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; fabrika söküm ve yıkım hurdası, çelik çatı sökümü, asma tavan sökümü, mağaza söküm hurdası, kalorifer petek hurda alımı, depo raf sökümü, tadilat öncesi ve sonrası hurdalık ürünlerdir.
fabrika yıkım hurdası
 

Fabrika Yıkım Kararı

Fabrikanın yıkım kararı için çok çeşitli nedenler olabilir. Özellikle durumu riskli ve çürük durumda olan fabrikalar için yıkım kararı kaçınılmazdır. Riskli olduğu tespit edilen binaların yıkımı zorunludur. Diğer türlü yıkıma karar verilmesine neden olan başka durumlar için karar almaya gerek yoktur. Herhangi bir fabrika iş değişikliğinden dolayı gerekli ola yeni tasarım için, genişleme ya da mimari değişiklik yapılacağından yıkım kararı alabilir.
 
Yıkımın geçekleştirilmesi için yıkım protokolü tüm fabrikada söz sahibi kişiler tarafından imzalanmalıdır ve noterde onaylatılması gereklidir. Bunun dışındaki iş ve işlemler anlaşma yapılan yıkım firması tarafından halledilecektir.
 

Fabrika Yıkım Hurdası Alan Firmalar

Fabrika yıkım hurdası alan firmalar olası hasarları en aza indirecek şekilde yıkım ve söküm işlemlerini gerçekleştirirler. Gerçekleştirilen fabrika yıkım işlemleri sonrasında ortaya çıkan tüm hurdaların yüklenmesi ve taşınması için nakliye ücretlerini ödemekte ve gereken tartım ve ayrım işlemlerini yaptıktan sonra ödeme kolaylığı ile birlikte hızlı bir hizmet sunmaktadır.  fabrika sahibinin de onayıyla birlikte hurdaları alarak geri dönüşüm sektörüne kazandırmaktadırlar.
 
Fabrika yıkımıyla ilgilenen hurdacı firmalar son derece dikkatli ve disiplinli bir şekilde bu işi gerçekleştirmelidirler. Binanın ne amaçla inşa edildiği ve o güne kadar nasıl kullanıldığı göz önünde bulundurularak özellikle çatı yıkımında oldukça dikkatli olunmalıdır. Bu yıkım esnasında iş güvenliğine uygun iş kıyafetleri giydirilir. Zaman kullanımı ve söküm sırasına, fabrika binasının o güne kadar nasıl hasarlar aldığı ve fabrikada üretilen ürünleri de dikkate alınarak yıkım başlatılır.
 

Fabrika Yıkım Hurdası Fiyatları

Ülkemizin son yıllarda geri dönüşüm üzerine  yaptığı çalışmalar doğrultusunda hurda sektöründe de bir artış göze çarpmaktadır. Özellikle sanayi kentlerinde kendisini fark ettiren artış fabrika yıkım hurdalarının da birikimi için uygun koşulları sağlamaktadır. Fabrika yıkımlarının ardından ortaya çıkan fabrika yıkım hurdası alımı fiyatlarını etkileyen bazı etmenler vardır. Bunları sırasıyla şu şekilde sıralayabiliriz:
 
Yıkımı yapılacak olan çelik konstrüksiyon çatının toplam m2 büyüklüğüdür;
Vinç kullanılması, işçilik giderleri;
Çatı makası, çatı paneli, kiriş, cıvata, kolon, diğer çelik taşıyıcı elemanlar gibi çelik çatı yapı elemanlarının sökülmesi;
Çatı panellerinin kaldırılması, yüklenmesi, bu malzemelerin ayrı ayrı bir düzen içinde istiflenmesi ve götürülecek bölgeye göre nakliye masrafı oluşturulur.
 
Bu etkenlere göre fabrikadan çıkacak olan hurdaların fiyatları şekillenecektir. Bu yıkımlardan en çok gelir elde edilen hurda türü hurda demirlerdir. Ancak demir hurdalardan fiyatı daha yüksek olan hurda türü Dkp hurdasıdır. Özellikle demir üretimi ve kesimi yapan fabrikalardan elde edilen Dkp hurda maliyeti yüksek hurdadır. Çünkü ağır, kalın ve çekirdek olmayan hurda gruplarına giren Dkp, yumuşak olması sebebi ile istenilen şekle sokulabilmektedir.
fabrika hurda fiyatları
 

Fabrika Yıkım Hurdası Alımı ve Geri Dönüşümü

Binanın hurda karşılığında yıkılması ya da firmanın yıkılmış binanın olduğu bölgeye gelmesi ile fabrika yıkım hurdası alımı ve geri dönüşümü hikayesi başlamaktadır. Buradaki hurda atıklarının bulunduğu yerden alınarak geri dönüşüm tesislerine getirilmesi ile dönüşüme yatkın olanları ve türlerine göre sınıflandırılması başlar. En son aşamada da yeniden hammadde olarak üretilmesi faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Bu aşamaların her biri daha çok iş gücüne dayalı olarak yapılmaktadır. Bu da geri dönüşüm tesislerinde çok fazla kişinin çalışması anlamını taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında geri dönüşüm faaliyetleri özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yeni istihdam sahalarının oluşmasında etkilidir.
 
Dünyanın hızlı artan nüfusu ile doğru orantıya sahip olmayan doğal kaynaklar, tüketim alışkanlıklarının yoğun olarak değişkenlik gösterdiği çağımızda tehlike altındadırlar. Olası bu tehlikeyi minimum düzeye indirgemenin yolu da yine bu geri dönüşüm tesislerinden geçmektedir. Bu bağlamda fabrika yıkımlarının geri dönüşüm faaliyetleri önemli kazanımlar sağlamaktadır.
 

Yıkım Hurdalarının Geri Kazanımının Çevreye Katkıları

Doğayı korumanın günümüz dünyasında oldukça önemli olduğuna ve bunun için hurdaların çevre dostu olarak gerekli ilgiyi beklediğini unutamamak gerekir. Öyle ki yıkım hurdalarının geri kazanımı diğer bir deyişle yeniden hammadde oluşumu cevherden hammadde oluşumundan daha az enerji yaktırır. Örneğin eski alüminyumdan alüminyum elde etmek, cevherden alüminyum elde etmekten %95 daha az enerji gerektirir. Bu kazançlar ürün maliyetlerini düşürür ve iş fırsatlarının ülkede kalmasını sağlar. Demir-çelik, metaller, plastikler vs. geri dönüşüme girerek daha az tehlikeli/tehlikesiz atıkla karşılaşmış oluruz ve böylece hem çevre korunmuş olur hem de ekonomik kazanç sağlanır.
 
Sitemizde yer alan iletişim bilgileri üzerinden fabrika yıkım hurdası alımı yapan firmalara kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Diğer hizmetlerimiz hakkında da detaylı bilgi almak için bir telefon kadar uzağınızdayız.

  WHATSAPP
ARA      

Güncel Hurda Fiyatları
Hurda Fiyatları
Hurda Bakır Fiyatları
Soyulmuş Bakır Fiyatları
Soyma Bakır Fiyatları
Hurda Bakırın Kilosu
Hurda Demirin kilosu
Hurda Fiyatları
Hurda Kablo Fiyatları
Hurda Alüminyum Fiyatları
Hurda Krom Fiyatları
Hurda Çinko Fiyatları
Hurda Kurşun Fiyatları
Hurda Akü Fiyatları

 
Esenyurt Hurdacı
Zeytinburnu Hurdacı
Arnavutköy Hurdacı
Bakırköy Hurdacı
İkitelli Hurdacı
Kartal Hurdacı
Tuzla Hurdacı
Gebze Hurdacı
Ümraniye Hurdacı
Kadıköy Hurdacı
Dudullu Hurdacı
Sultangazi Hurdacı
Çekmeköy Hurdacı
Beşiktaş Hurdacı

 

hurdacıhurdacı